Tournaments and Club Schedule
History..................
Home Page of the Victorian Rural Chess League
Ballarat Chess Club News
History of the Ballarat Chess Club
Game Database
Photo Gallery
Links to other Chess Sites
Contact Details
About the VRCL
BCC Home

Reports on Previous Years

Victorian Country Chess Champions

Open Division
2014 Simon Rutherford FM  
2013 Oladoyin Fasakin Horsham
2012 Mark Bruere Yea
2011 Dr S.Booth & N.Barrow Horsham
2010 Dr S.Booth & R.Murray Horsham

2009

Mark Bruere & Dr S.Booth

Yea / Sea Lake

2008

Dr S.Booth

Sea Lake

2007

Malcolm Pyke

Frankston

2006

Mark Bruere

Yea

2005

Dr S.Booth

Swan Hill

2004

Dr S.Booth

Swan Hill

2003

Nigel Barrow

Bendigo

2002

Dr S.Booth

Swan Hill

2001

Dr S.Booth

Swan Hill

2001

K.Perrin

Ballarat

2000

Dr S.Booth

Swan Hill

1999

Dr S.Booth

Sea Lake

1998

J.K.Lavery

Castlemaine

1997

Dr S.Booth

Sea Lake

1996 pdf

Dr S.Booth

Sea Lake

1995 pdf

A.Davies

Bendigo

1994 pdf

A.Anderson

Geelong

1994 pdf

Dr S.Booth

Sea Lake

1993 pdf

A.Anderson

Geelong

1992

B.Van Riel

Ballarat

1992

Dr S.Booth

Lake

1991

A.Anderson

Geelong

1991

A.Davies

Bendigo

1991

Dr S.Booth

Sea Lake

1991

G.Males

Ballarat

1990

Dr S.Booth

Sea Lake

1989

Dr S.Booth

Sea Lake

1988

Dr S.Booth

Sea Lake

1987

G.Males

Ballarat

1987

K.Perrin

Ballarat

1987

S.Booth

Sea Lake

1986

Mark Bruere

Yea

1985

Mark Bruere

Yea

1984

Mark Bruere

Yea

1983

Peter Lumsdon

Ballarat

1982

Dr S.Booth

Sea Lake

1981

Dr S.Booth

Sea Lake

1980

P.Lumsdon

Ballarat


Reserves Division
2011 Joel Beggs Ballarat
2010 K Perrin & K Czuczman Ballarat/Rushworth
2009 Joel Beggs Ballarat
2009 Kevin Perrin Ballarat
2008 Kevin Perrin Ballarat

2007

Max Mollard

Bendigo

2007

Rob Loveband

Ballarat

2007

Sarah Anton

Seymour

2006

M.Mollard

Bendigo

2005

M.Mollard

Bendigo

2004

K.Perrin

Ballarat

2004

M.Mollard

Bendigo

2004

R.Bailey

Ballarat

2003

A.Al-Amein

Shepparton

2002

B.Spark

Bendigo

2001

S.Stewart

Ballarat

2000

A.Miller Fores

Forest Hill

1999

Gordon Lindberg

Phillip Island

1998

D.Thiele

Bendigo

1997

A.Miller

Kingsbury

1996

D.Thiele

Bendigo

1995

D.Schepisi

Bendigo

1995

K.Czuczman

Rushworth

1995

N.Garrow

Woomelang

1994

K.Czuczman

Rushworth

1994

N.Garrow

Woomelang

1994

S.Milton

Daylesford

1993

B.Dekker

Ballarat

1993

L.Ryan

Albury

1992

Liam Ryan

Albury

1991

N.Barrow

Daylesford (Bendigo)

1991

P.Miitel

Ballarat

1991

P.Wendrich

Geelong

1990

A.Davies

Bendigo

1989

A.Gibbs

Ballarat

1988

G.The

Geelong

1987

A.Gibbs

Ballarat

1987

J.Baynham

Ballarat

1986

D.Schepisi

Bendigo

1986

J.Baynham

Ballarat

1986

M.Evans

Maryborough

1985

M.Buchalka

Mt. Gambier

1985

M.Evans

Maryborough

1984

H.Kumpe

Bendigo

1983

D.Schepisi

Bendigo

1982

F.Anderson

Ballarat

 


 

Home [News] [Events] [History] [Games] [Gallery] [Links] [Contact] [About]
 
 
© Copyright 2005- Ballarat Chess Club. All Rights Reserved.