Events and Winners

Ballarat Chess Club

Event

Winner

   
2016 Arthur Koelle Tournament  
2016 Arthur Teters Memorial Bas van Riel
2016 Ballarat Club Championship James Watson
2016 Fletcher Morrow Tournament Geelong
2016 Ballarat Begonia Open N Short K Izzat B Cheng
2016 Spielvogel Memorial Bas van Riel
2016 Blitz Tourneys  
2016 Rapid Play  
   
   
2015 Arthur Koelle Tournament James Watson
2015 Arthur Teters Memorial Bas Van Riel
2015 Ballarat Club Championship Bas Van Riel
2015 Fletcher Morrow Tournament Ballarat
2015 Ballarat Begonia Open Kanan Izzat
2015 Spielvogel Memorial Harrison Harrison
2015 Blitz Tourneys Jamie Brotheridge
2015 Rapid Play James Watson
   
   
2014 Arthur Koelle Tournament Patrick Cook
2014 Arthur Teters Memorial Toby Aikins
2014 Ballarat Club Championship Rod Jacobs
2014 Fletcher Morrow Tournament Geelong
2014 Ballarat Begonia Open Kanan Izzat, Christopher Wallis
2014 Spielvogel Memorial Jamie Brotheridge
2014 Blitz Tourneys Jamie Brotheridge
2014 Rapid Play Patrick Cook
   
   
2013 Arthur Koelle Tournament Rob Bailey, Vamsimohan Rani
2013 Arthur Teters Memorial Vamsimohan Rani
2013 Ballarat Club Championship Rob Bailey
2013 Fletcher Morrow Tournament 5-5 Tie Ballarat-Geelong
2013 Ballarat Begonia Open James Morris
2013 Spielvogel Memorial Kevin Perrin and Jamie Brotheridge
2013 Blitz Tourneys Jamie Brotheridge
2013 Koelle Invitational Arthur Koelle
2013 Rapid Play Patrick Cook
   
   
2012 Arthur Koelle Tournament Rob Bailey
2012 Arthur Teters Memorial Rob Bailey and Patrick Cook
2012 Ballarat Club Championship Patrick Cook
2012 Ballarat Begonia Open Domagoj Dragicevic, Patrick Scharrer and Brodie McClymont
2012 Spielvogel Memorial Vineetha Wijesuriya
2012 Victorian Teams  
2012 Vic Teams Geelong  
2012 Blitz Tourneys Jamie Brotheridge
2012 Koelle Invitational Arthur Koelle
   
   
2011 Eureka Tournament Nigel Barrow & Joel Beggs
2011 Arthur Koelle Tournament Rob Loveband
2011 Arthur Teters Memorial Rob Loveband
2011 Ballarat Club Championship Rob Loveband
2011 Ballarat Begonia Open James Morris
2011 Spielvogel Memorial Rob Loveband
2011 Victorian Teams  
2011 Vic Teams Geelong  
2011 Blitz Tourneys Jamie Brotheridge
   
   
2010 John Holmes Memorial P Cook & R Loveband
2010 Ballarat Club Championship Joel Beggs
2010 Ballarat Begonia Open Erik Teichmann
2010 Spielvogel Memorial Peter Miitel
2010 Victorian Teams  
2010 Vic Teams Geelong  
2010 Blitz Tourneys Patrick Cook
2010 Simultaneous Exhibition  
   
   
2009 Eureka Tournament Nigel Barrow and Bas van Riel
Report: R Loveband
2009 John Holmes Memorial Kevin Perrin
2009 Ballarat Club Championship Rob Loveband
2009 Ballarat Begonia Open Igor Goldenberg and Erik Teichmann
2009 Spielvogel Memorial Rob Loveband
2009 Koelle Invitational Arthur Koelle
   
   
2008 John Holmes Memorial Sharjeel Ansari
2008 Ballarat Club Championship Patrick Cook
2008 Spielvogel Memorial Jamie Brotheridge
2008 Ballarat Begonia Open
 
 
   
2007 John Holmes Memorial Jamie Brotheridge and Scott Stewart
2007 Ballarat Club Championship Scott Stewart
2007 Ballarat Begonia Open Stephen Solomon
   
   
2006 Ballarat Club Championship Patrick Cook
2006 Ballarat Begonia Open D Smerdon, D Johanson, L Sandler
2006 Spielvogel Memorial Patrick Cook, Jamie Brotheridge
   
   
2005 John Holmes Memorial P Cook, J Brotheridge and J Beggs Reports:James Eldridge
2005 Ballarat Club Championship Patrick Cook
2005 Spielvogel Memorial Scott Stewart Reports: Scott Stewart
   


 
2004 John Holmes Memorial Scott Stewart Reports: Scott Stewart
2004 Ballarat Club Championship Gordon Lindberg
   
 

Begonia Open

Tournament Winners

Click on the year link for the Tournament Report